Argjiro - blog.argjiro.eu - Argjiro

Latest News:

Ismail Kadare – Ti Qave 19 Jul 2012 | 06:27 am

Ti qave dhe me the me zë te ulet Se une te trajtoja si prostitute. Athere loteve te tu s’ua vura veshin Te desha, pa ditur se te desha. Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva Pa ty dhe bota krejt e zbr...

Ismail Kadare – Te huaj jemi 17 Jul 2012 | 03:42 am

Te huaj jemi ne prej kohesh C’ish per t’u thene eshte thene, Si guret qe zene vend ne toke, Ne jete vend ne kemi zene. Drejt njeri-tjetrit kemi mbyllur Te gjitha rruget edhe shtigjet, Si dy qytete mes...

Ismail Kadare – Te huaj jemi 17 Jul 2012 | 03:42 am

Te huaj jemi ne prej kohesh C’ish per t’u thene eshte thene, Si guret qe zene vend ne toke, Ne jete vend ne kemi zene. Drejt njeri-tjetrit kemi mbyllur Te gjitha rruget edhe shtigjet, Si dy qytete mes...

Gezuar 28 Nentorin 2011! 29 Nov 2011 | 02:44 am

Sot ne te gjitha trevat shqipe, ne ti gjitha vendet ku ka shqiptare te gjithe festojne. Te gjithe ndjejne mbi supet e tyre nje ndjenje krenarie per kombesine e tyre shqiptare. 99 vite me pare Ismail Q...

Gezuar 28 Nentorin 2011! 28 Nov 2011 | 09:44 pm

Sot ne te gjitha trevat shqipe, ne ti gjitha vendet ku ka shqiptare te gjithe festojne. Te gjithe ndjejne mbi supet e tyre nje ndjenje krenarie per kombesine e tyre shqiptare. 99 vite me pare Ismail Q...

Ismail Kadare – Pa ty 27 Nov 2011 | 03:20 am

Ti ike udhes se pafundme Ku zverdhin druret gjetherenes Mbi gjokse pellgjesh tani tundet I arti medalion i henes. Lejleket iken. Fill pas teje Si stof i keq u zbeh blerimi Dhe ngjajne toka, pylli, rej...

Ismail Kadare – Ne parkun qe mbuluan fletet 27 Nov 2011 | 03:17 am

Në parkun q’ë mbuluan fletët Të dy ne ecim qetësisht, Pas shijes saj ka shtruar vjeshta Qilim të verdhë natyrisht. Dhe ndoshta si një ëndërr e zbehtë Ju fanit një muzg i vonë Ky park q’ë kan’ mbuluar ...

Ismail Kadare – Monologu i te vetmuarit 27 Nov 2011 | 03:15 am

Tani une ngjitem lart dhe s’kam asnje gezim. Ketu ku kam arritur me ftohte eshte, me vetmi. E dija kete, por padurimi i vdekur Me shtynte te shpejtoj te ky sinor i kote. Krahe grash te thyera mbi supe...

Ismail Kadare – Koha e pamjaftueshme 27 Nov 2011 | 03:14 am

S’kam kohë të harroj shumë gjëra Që nga mendja ti nxjerr përjetë. Për tragjikët e vjetër e shkrepëtimat Do t’më duhen së paku dy vjet. Dhe ndoshta po aq për Danten, Për frëngjishten tok me plazhet po ...

Ismail Kadare – Edhe kur kujtesa 27 Nov 2011 | 03:11 am

Edhe kur kujtesa ime e lodhur Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatës Vetëm në stacionet kryesore do të ndalojë, Une ty s’do të harroj. Do të kujtoj Mbrëmjen e heshtur, të pafund të syve të tu, Dënesën e...

Related Keywords:

botime argjiro, argjiro, botime shqiptare, libra shqiptare, biografia ismail kadare, theodhor kuro, robert hand comite helsinki, lexo libra online, cajupi travel arber braja, libra shqip online falas

Recently parsed news:

Recent searches: