Gov - morm.gov.mk - Република Македонија Министерство за Одбрана

Latest News:

По повод јубилејот ,,20 години АРМ“ денес се одигра ревијален натпревар помеѓу одбојкарската екипа на АРМ и младинската одбојкарска репрезентација на ... 3 Aug 2012 | 06:08 pm

Денес, 3-ти август (петок) во рамките на програмата за одбележување на јубилејот ,,20 години АРМ“ и по повод Денот на АРМ, во спортската сала на [...]

Министерот Бесими се сретна со Даниел Сервер 30 Jul 2012 | 07:58 pm

Министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими оствари средба со Даниел Сервер, познат аналитичар, универзитетски професор и поранешен директор за Балканот во Институтот за мир во Вашинг...

Средба на министерот Бесими со Комисијата за надзор и спроведување на мерките за следење на комуникациите од страна на МВР и МО 30 Jul 2012 | 05:02 pm

Денеска, министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими, оствари работна средба со Собраниската комисија за надзор и спроведување на мерките за следење на комуникациите од страна на Мини...

Акција за доброволно дарување на крв на припадниците на АРМ во касарната ,,Илинден“ во Скопје 30 Jul 2012 | 04:00 pm

Денес, 30-ти јули (понеделник) во рамките на програмата за одбележување на јубилејот ,,20 години АРМ“ и по повод одбележувањето на Денот на АРМ, во касарната ,,Илинден“  во Скопје успешно беше организ...

К О Н К У Р С за запишување студенти/питомци на прв циклус на студии на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ – Скопје во учебната 2012/2013 ... 27 Jul 2012 | 06:36 pm

КОНКУРС за запишување студенти/питомци на прв циклус на студии на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ – Скопје во учебната 2012/2013 година

Свеченo пречекан контингент на АРМ по шестмесечната мисија во силите ИСАФ во Авганистан 27 Jul 2012 | 06:01 pm

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска присуствуваше на свеченоста по повод враќањето на контингентот на Првата механизирана пешадиска пригада во гарнизонот Тетово по завршувањето на нивната шест...

Проштална средба на НГШ на АРМ со полковникот Тод Браун – одбранбено аташе на САД во Република Македонија 25 Jul 2012 | 08:36 pm

Денес, (25-ти јули) Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески оствари проштална средба со полковникот Тод Браун кој во изминативе три години ја извршуваше должноста одбранбено аташе на САД...

Посета на НГШ на АРМ на питомци на обука во пливање 23 Jul 2012 | 07:38 pm

Денес, 23-ти јули (понеделник) Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески ги посети питомците од втората година на Воената Академија ,,Михаило Апостолски“ кои се наоѓаат на обука во пливање...

Началникот на ГШ на АРМ во посета на обуката за несмртоносни оружја 19 Jul 2012 | 07:55 pm

Денес, 19-ти јули (четврток) во касарната „Илинден“ Началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески ја посети обуката за „Несмртоносни оружја“. Обуката е дел од воената контакт програма со Соед...

Јавна промоција на новата гардиска униформа и химната на АРМ 19 Jul 2012 | 07:49 pm

На 18-ти јули 2012 година (среда), со почеток во 19.00 часот на плоштадот „Македонија“ се одржи јавна промоција на новата химна на Армијата на Република Македонија и новата униформа на баталјонот за П...

Recently parsed news:

Recent searches: