It - it.com.mk - IT.mk

Latest News:

Орнихоптер на ластик е ново забавно летало креирано со 3Д принтер 27 Aug 2013 | 05:19 pm

3Д принтањето изгледа ќе го пронајде патот до хобистите, кои или немаат друг начин на создавање на деловите или сакаат да се обидат да репродуцираат некој апарат, играчка, па дури и автомобили. Најнов...

Дури 79 отсто од мобилниот злонамерен софтвер го напаѓа Android, вели владата на САД 27 Aug 2013 | 04:04 pm

Американските власти предупредуваат дека Android е најранливата платформа на која може да се најдат дури 79 отсто од вкупниот злонамерен софтвер. Втората најранлива платформа е Symbian на Nokia која е...

Паметниот часовник Samsung Gear ќе биде претставен на 4-ти септември 27 Aug 2013 | 03:28 pm

Samsung и официјално најави дека паметниот часовник Galaxy Gear доаѓа во септември. Часовникот ќе биде претставен во Берлин на отворањето на IFA саемот за електроника И ќе доаѓа со Android оперативен ...

Facebook ќе дозволи заеднички фото албуми 27 Aug 2013 | 03:19 pm

Друштвената мрежа најави дека корисниците ќе можат да имаат заеднички фото албуми. Со овие албуми повеќе корисници ќе можат да закачуваат разни фотографии во еден албум. Еден заеднички албум може да с...

MakerBot ќе ви продаде десктоп 3Д скенер за 1.500 долари 26 Aug 2013 | 08:58 pm

Иднината е на 3Д принтерите, кои не само што овозможуваат принтање на делови, елементи, фигури какви што ќе ви текнат, туку стануваат и се подостапни на пазарот. MakerBot конечно го најави излегувањет...

Неколку кул и корисни апликации кои ќе ви помогнат во новата учебна година 26 Aug 2013 | 08:28 pm

Полека се наближува времето кога учениците се враќаат во своите школски клупи, а студентите започнуваат со своите студентски активности. Денес, наместо книгите, сите се со своите паметни телефони и ко...

Македонските корисници не би се откажале од својот Android (инфографик) 26 Aug 2013 | 06:47 pm

Дури 86 отсто од македонски корисници на паметни телефони со Android не размислуваат да направат промена на платформата, вели Android Македонија повикувајќи се на резултатите од анкетата направена со ...

Time.mk направи мал редизајн за да има повеќе место за вестите 26 Aug 2013 | 06:14 pm

Најпопуларниот .мк агрегатор за вести, Time.mk, од денес има нов редизајн, кој иако е мала промена, сепак е корисен бидејќи им остава повеќе простор на информациите. Сега категориите кои беа од левата...

Елон Маск започна да работи на вистински Iron Man 26 Aug 2013 | 05:04 pm

Креиравме начин за дизајнирање делови од ракети со гестикулации низ воздух, сега единствено ни треба квалитетен холограф генератор, твитна Илон Мaск. Оваа изјава сите ги потсети на Тони Старк и начино...

NSA ги прислушувала и Обединетите Нации преку системот за видео конференции 26 Aug 2013 | 03:50 pm

Гeрманскиот Der Spiegel пишува дека американската Агенција за национална безбедност (NSA) го хакнала и прислушувала седиштето на Обединетите Нации во Њу Јорк преку внатрешните видео повици на организа...

Related Keywords:

Hotmail, najdi rabota, pazar3, pazar 3, it.com.mk, it komunikacii, prevodi za film, it mk, reklama5 pazar3, sobranie mk

Recently parsed news:

Recent searches: