Kapital - kapital.com.mk

General Information:

Latest News:

Сарачини: Подем во сегментот на минерални суровини 27 Aug 2013 | 05:58 pm

Раст од 6,7 % и 8,4 % зголемување на бројот вработени, се основните показатели кои го потврдуваат подемот во сегментот минерални суровини.

Фејсбук надмина 100 милијарди долари на берза 27 Aug 2013 | 04:44 pm

Акциите на Фејсбук во текот на тргувањето во понеделникот пораснаа за 2,4% во однос на вредноста на тргувањето, на 41,52 долари за акција. Капитализацијата на социјалната мрежа поради овој раст достиг...

Групацијата Триглав со нето добивка од 45,6 милиони евра во првото полугодие 27 Aug 2013 | 03:34 pm

Групацијата Триглав објави дека во првата половина од годинава остварила добивка од 45,6 милиони евра што претставува зголемување од 10 проценти во споредба со истиот период минатата година.

Сахара груп почнува со реорганизација на агрокомбинатот Џумајлија 27 Aug 2013 | 02:16 pm

Индиската компанија Сахара груп денеска го почнува проектот за реорганизација на агрокомбинатот Џумајлија, инвестиција од околу 200 милиони евра.

ЕЦБ нема долго да ги држи каматните стапки на ниско ниво 27 Aug 2013 | 02:09 pm

Малку е веројатно дека Европската централна банка (ЕЦБ) со години ќе ги држи каматните стапки на ниско ниво, изјави гувернерот на германската централна банка Јенс Вајдман.

Визниот режим ги „избрка“ Русите од хрватското крајбрежје 27 Aug 2013 | 02:02 pm

Откако се воведоа визи за Русите, продажбата на туристичките аранжмани во Хрватска се намалија за 40 до 50 %.

Старбакс ќе го отвори своето прво кафуле во Колумбија 27 Aug 2013 | 01:48 pm

Во колумбиското кафуле, кое треба да се отвори во 2014 година, ќе се нуди само кафе, одгледано во Колумбија.

Просечната нето плата во јуни 21.108 денари 27 Aug 2013 | 06:54 am

Просечната исплатена нето-плата по вработен во јуни изнесувала 21.108 денари и во однос на јуни лани е повисока за 2,2 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика.

МЖ Транспорт ќе купи современи локомотиви и вагони за 25 милиони евра 27 Aug 2013 | 06:37 am

МЖ Транспорт планира овие пари да ги обезбеди преку кредит од ЕБРД, со гаранција од државата.

Related Keywords:

Kapital, kapital.com.mk, факултетите, магазин форчн, каков имот, „го стави во, bujoto invest, одржи чекор, каков имоти

Recently parsed news:

Recent searches: