Prishtinapress - prishtinapress.info - Entertainment

Latest News:

In Honor of Mother Theresa’s 103 Birthday 27 Aug 2013 | 03:38 am

Ermira Babamusta pays tribute to Mother Theresa, at the Memorial House of Mother Theresa in Skopje, Macedonia, December 2012 visit By Ermira Babamusta, Ph.D.* Happy Birthday our dearest mother! “By...

Kosovo hosts innovative Summer Programme on Religion and Foreign policy 24 Aug 2013 | 06:46 pm

Pristina, 5th August, 2013 – The Tony Blair Faith Foundation and Ministry of Foreign Affairs, in collaboration with the Balkan Institute and the University of Pristina are launching a two-week Summer ...

Ambasadorja Geci-Sherifi u dekorua me Urdhrin e Meritës së Hungarisë 24 Aug 2013 | 06:43 pm

Foto: nga www.mfa-ks.net Budapest, 22 gusht 2013 – Me rekomandim të ministrit të Jashtëm hungarez, Janos Martonyi dhe me bekim të presidentit hungarez, Janos Ader, ambasadorja e Republikës së Koso...

NJË DJALË AZGAN, ZOTI DHE ATDHEDASHURIA-KRYEFJALA E TIJ 24 Aug 2013 | 06:38 pm

Falë njohjes dhe shoqërimit me intelektualin dhe shkrimtarin Minella Kureta, Artist dhe njeri i mirë, i cili më njohu me malësorin fisnik Azgan Haklaj, këtu në Tiranë, që para disa vitesh, vendosa ...

DOKUMENTE ARKIVORE, PAK TË NJOHURA, PËR MIGJENIN MËSUES NË VRAKË 24 Aug 2013 | 06:34 pm

Me rastin e 75-vjetorit të vdekjes: DOKUMENTE ARKIVORE, PAK TË NJOHURA, PËR  MIGJENIN MËSUES NË VRAKË Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë Migjeni,...

Kush janë gazetaret femra shqiptare në SHBA dhe Diasporë 24 Aug 2013 | 06:28 pm

“Kush janë gazetaret femra shqiptare në SHBA dhe Diasporë,Nga Sevasti Qiriazi, Rozi Theohari, Albana Lifschin,Elvira Dones Merita Bajraktari –McCormack, Elida Buçpapaj, Aida Dismondy, Ilirjana Sulkuqi...

NJË VEPËR E RE, KUSHTUAR ME DASHURI JETËS USHTARAKE 24 Aug 2013 | 06:21 pm

(Pak fjalë për librin e Hysë Xhemali Hasës, “Mes shokësh, në shërbim të Atdheut”) Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë 1. Edhe pse tani gjejmë disa “pika takimi”, si p.sh: jemi nga n...

Regjizori i talentuar Paul Kurti me një dokumentar të ri 24 Aug 2013 | 06:14 pm

Këtë verë regjizori i talentuar Paul Kurti po punon në një film të ri të zhanrit dokumentar. Me kinematografi të Julie Jira dhe regji të Paul Kurtit, dokumentari sheh Shqipërinë nëpermjet syve dhe his...

Mendime rreth vëllimit poetik “Fundi, i një fëmijërie tjetër”, i poetit dhe publicistit Preç Zogaj 24 Aug 2013 | 05:31 pm

E vërteta dhe riëndërrimi i së shkuarës… Mendime rreth vëllimit poetik “Fundi, i një fëmijërie tjetër”, i poetit dhe publicistit Preç Zogaj Nga Raimonda MOISIU Poetët përtej gjithë aftësisë, pa...

Cikël vjershtëor: SHQIPERIA, Mëmëdheu 24 Aug 2013 | 05:21 pm

Nga: Luan Kalana cikël vjershtëore SHQIPERIA ,Mëmëdheu 1-Ditirambi i Shqiptarit …korifejve të poezisë, At Gjergj Fishta, &                                    dhe Lasgush Porade...

Recently parsed news:

Recent searches: